Puch gęsi czy kaczy ?
Wiele osób myli lub nawet nie wie jaka jest różnica pomiędzy puchem a pierzem. To samo dotyczy różnic pomiędzy puchem i pierzem gęsim a kaczym.
Image by Flickr/chapmankj75
Otóż puch to nic innego jak pióro ptasie, tyle że wyrasta przed piórem rzeczywistym bezpośrednio z brodawek skórnych charakterystycznych tylko dla ptaków. Dlatego czasami używa się nazwy puchu - pióro embrionalne. Puch sam w sobie posiada budowę promienistą i jest w stanie zachować dużo większą ilość powietrza niż pierze, dzięki czemu tworzona bariera powietrzna zapobiega szybkiemu oddawaniu ciepła. Dzięki wspomnianej budowie puchu, surowiec ten jest nadzwyczaj sprężysty a dzięki swoim właściwościom termicznym puch jest idalnym materiałem izolacyjnym ale jednocześnie bardzo delikatnym i podatnym na zniszczenie. Dlatego dobrze jest, by wyroby z puchu jak np. kołdry i poduszki posiadały w składzie wsadowym pewien procent pierza, które będzie chronić puch.
Ptaki posiadają kilka różnych warstw upierzenia a ten najbliższy ich ciała to właśnie puch. Opisując to obrazowo można powiedzieć, że powyżej puchu znajdują się części piór zwane pierzem - dobre jakościowo pierze to głównie tzw przypiórko.
Istnieją różne gatunki gęsi jak np pomorska czy włoska a różnice są m.in. takie, iż z każdego gatunku uzyskujemy inną ilość puchu i pierza. Średnio z jednej gęsi otrzymuje się w sezonie ok 350g puchu i pierza ale są gatunki jak np gęś łabędzia, gdzie podczas jednego sezonu uzyskać można 550g ! Gęsi podskubuje się pierwszy raz w czerwcu a potem jeszcze dwa razy w lipcu i surowiec z lipcowych podskubów jest najlepszy.
Do znaczących różnic należy oczywiście również kolor gęsi - nie wszystkie gęsi są białe !
Puch kaczy posiada gorsze właściwości termiczne niż puch gęsi ale jak zawsze są również wyjątki - puch od kaczek edredonowych, żyjących na dzikich klifach morskich posiada lepsze właściwości termiczne niż puch gęsi.