www.pranie-pierza.pl

Pranie czyszczenie pierza i puchu, szycie przerabianie kołder, poduszek i pierzyn z pierza i puchu

Najczęstsze pytania o pierzu

Czy czyścimy kurtki puchowe ?

Nie, nie czyścimy odzieży puchowej.

 

Jaki inlet jest lepszy - różowy czy kremowy ?

Stosowane przez nas inlety w kolorze różowym i ecru róznią się jedynie kolorem.

 

Czy można zlecić czyszczenie poduszki a następnie uszycie poduszki dla niemowlaka w rozm 60x130 ?

Tak, uszyjemy dowolny rozmiar.

 

Moja stara pierzyna leży na strychu od wielu lat, czy będzie się nadawać do przerobienia na kołdrę?

Tak, jeśli tylko był do niej dostęp świeżego powietrza (nie była zamknięta w szczelnym worku ) to nie powinno być problemu.

 

Czy można u Państwa zamówić pierzynę ?

Tak, uszyjemy dowolny rozmiar kołdry i poduszki oraz pierzynę.

 

Jak długo trwa realizacja zamówienia?

Od dnia dostarczenia nam surowca termin realizacji wynosi ok 2 tygodnie. Niezależnie, czy surowiec zostanie dostarczony osobiście czy przesyłką.

Puch gęsi czy kaczy ?

Wiele osób myli lub nawet nie wie jaka jest różnica pomiędzy puchem a pierzem. To samo dotyczy różnic pomiędzy puchem i pierzem gęsim a kaczym.

Image by Flickr/chapmankj75

puch gęsi, pierze gęsie, puch kaczy, pierze kacze, piórami, pierzem, piórko, gęś
Otóż puch to nic innego jak pióro ptasie, tyle że wyrasta przed piórem rzeczywistym bezpośrednio z brodawek skórnych charakterystycznych tylko dla ptaków. Dlatego czasami używa się nazwy puchu - pióro embrionalne. Puch sam w sobie posiada budowę promienistą i jest w stanie zachować dużo większą ilość powietrza niż pierze, dzięki czemu tworzona bariera powietrzna zapobiega szybkiemu oddawaniu ciepła. Dzięki wspomnianej budowie puchu, surowiec ten jest nadzwyczaj sprężysty a dzięki swoim właściwościom termicznym puch jest idalnym materiałem izolacyjnym ale jednocześnie bardzo delikatnym i podatnym na zniszczenie. Dlatego dobrze jest, by wyroby z puchu jak np. kołdry i poduszki posiadały w składzie wsadowym pewien procent pierza, które będzie chronić puch.

 

Ptaki posiadają kilka różnych warstw upierzenia a ten najbliższy ich ciała to właśnie puch. Opisując to obrazowo można powiedzieć, że powyżej puchu znajdują się części piór zwane pierzem - dobre jakościowo pierze to głównie tzw przypiórko.

 

 pierze gęsie, puch gęsi kaczyIstnieją różne gatunki gęsi jak np pomorska czy włoska a różnice są m.in. takie, iż z każdego gatunku uzyskujemy inną ilość puchu i pierza. Średnio z jednej gęsi otrzymuje się w sezonie ok 350g puchu i pierza ale są gatunki jak np gęś łabędzia, gdzie podczas jednego sezonu uzyskać można 550g ! Gęsi podskubuje się pierwszy raz w czerwcu a potem jeszcze dwa razy w lipcu i surowiec z lipcowych podskubów jest najlepszy.

 

Do znaczących różnic należy oczywiście również kolor gęsi - nie wszystkie gęsi są białe !


Puch kaczy posiada gorsze właściwości termiczne niż puch gęsi ale jak zawsze są również wyjątki - puch od kaczek edredonowych, żyjących na dzikich klifach morskich posiada lepsze właściwości termiczne niż puch gęsi.

Copyright © 2016. All Rights Reserved.

Nasza strona internetowa korzysta z plików Cookies aby poprawić jej działanie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.